Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

PODUJATIA V DOBŠINEJ A OKOLÍ

DR. GÜNTHEROVÁ V BETLIARI (13.10. 2017)Vytlačiť
 

DrGüntherová.jpgV týchto dňoch si pripomíname výročie narodenia záchrankyne múzea Betliar a nestorky slovenskej umenovedy Dr. Alžbety Güntherovej Mayerovej. 13. októbra o 17:00 v kaštieli Betliar si ju uctíme prednáškou Júliusa Barcziho Dr. Güntherová v Betliari.

Dozviete viac o živote Alžbety Güntherovej-Mayerovej, o jej pohnutom osude a o tom, ako sa budovala kultúra a múzeá v ťažkých podmienkach komunistickej diktatúry.

Záver štyridsiatych rokov 20. storočia priniesol do života skromnej vysokoškolskej docentky množstvo neistôt. Stratila manžela aj domov a stále viac sa stávala terčom atakov na svoju osobu a rodinu zo strany nastupujúceho režimu, napriek tomu, že jej práca na poli umeleckej histórie, ochrany pamiatok, múzejníctva a pedagogickej činnosti bola vnímaná ako priekopnícka.

V roku 1952 bola zo svojho bytu v Bratislave vysťahovaná do Betliara spolu so svojim sedemročným synom, bratom a sesternicou, kde obývali dve malé miestnosti na poschodí bývalej hospodárskej budovy kaštieľa, kam si doniesli len najnutnejšie veci. Napriek prísľubom lepších podmienok na život i prácu nečakali žiadne istoty.

Jej príchod do Betliara môžeme považovať za šťastie v nešťastí. Šťastie pre osud kaštieľa a hradu a ich zbierok.

Stala sa zamestnankyňou, neskôr správkyňou Štátneho kultúrneho majetku Betliar. Jej úlohou bolo spracovanie sprievodcu, katalogizovanie a inštalácia zbierok kaštieľa v Betliari a hradu Krásna Hôrka a plnenie ďalších pracovných úloh, čo viedlo k zvyšujúcej sa pracovnej zaťaženosti. Niekedy to znamenalo prácu 16 hodín denne za nie najideálnejších životných podmienok.

Dr. Güntherová si uvedomovala, že v prípade kaštieľa ide o jediné úplne zachovalé šľachtické sídlo a tak sa ho snažila aj zachovať pre budúcnosť. Veľmi citlivo však dokázala zredukovať okázalosť historického interiéru z konca 19. storočia na mieru únosnú pre vtedajšieho návštevníka aj straníckych funkcionárov.

Z Betliara sa so synom odsťahovala na jeseň v roku 1955, no verná mu zostala až do konca svojho života. Ľudská, komunikatívna, hlboko sa zapísala do sŕdc Betliarčanov. 

V rámci prednášky uvidíte aj vzácne archiválie, výtvarné diela a fotografie, pripomínajúce život a prácu Dr. Güntherovej.

www.facebook.com/#!/MuzeumBetliar


 
 


Úvodná stránka