Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Dni mesta Dobšiná s Turíčnym jarmokom

Turíčne sviatky sú oslavované na celom svete. Známe sú aj ako Rusadle, Zelené sviatky alebo Letnice. Patria medzi najstaršie sviatky, ktoré boli kresťanmi prevzaté zo židovstva. V kresťanstve sú sviatkami zoslania Ducha Svätého a apoštolov po Ježišovom zmŕtvychvstaní. Sviatky sa oslavujú 50 dní po Veľkej noci a 10 dní po Nanebovstúpení Pána.

Turíčne sviatky v baníckom meste Dobšiná majú svoju dlhú tradíciu. Sú najväčšou udalosťou roka a spájajú sa s oslavami ťažkej baníckej práce. Banícka oslava sviatkov súvisí so založením Baníckeho združenia — Bruderschaft.

Tento kresťanský sviatok je i sviatkom všetkých, ktorí pracovali a pracujú v oblasti baníctva. Turíce sa ako sviatok baníctva v našom meste zachovávajú vďaka Baníckemu združeniu a doposiaľ sa odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. Uchovávajú krásnu myšlienku humánnosti a bratstva, ktorými si v rokoch výslnia a rozkvetu nášho baníctva, ale aj jeho postupného úpadku bratia — baníci navzájom pomáhali, keď ich postihlo nešťastie, choroba a úmrtie. Renesanciou týchto zvyklostí sa v roku 1993 položili základy obnovy tejto už takmer zabudnutej tradície mesta Dobšiná.

Dni mesta a Dobšinské turíčne slávnosti sú spojené s bohatým a pestrým kultúrnym programom. V čase slávnostných dní sa koná turíčny a remeselnícky jarmok. Na turíčne sviatky sa pripravujú najmä baníci, veriaci, ale aj ostatní obyvatelia mesta.


 


Úvodná stránka