Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mikroregión Dobšiná

Mikroregión Dobšiná

Mesto Dobšiná je členom Združenia na rozvoj turizmu v mikroregióne Dobšiná. Mikroregión sa nachádza v oblasti Slovenského rudohoria a časť jeho územia leží v Národnom parku Slovenský raj. Združuje obce troch okresov Rožňava, Brezno a Spišská Nová Ves. Mikroregión sa nachádza v oblasti Slovenského rudohoria a časť jeho územia leží v Národnom parku Slovenský raj. Tvoria ho katastrálne územia sídiel: Dobšiná, Telgárt, Stratená, Dedinky, Mlynky, Rejdová, Vyšná Slaná, Vlachovo, Gočovo, Nižná Slaná, Kobeliarovo, Henckovce, Gemerská Poloma, Betliar.

Potenciál rozvoja mikroregiónu predstavuje hlavne rozvoj cestovného ruchu založený na využití miestneho potenciálu a prírodného a kultúrneho dedičstva. Mikroregión Dobšiná má predpoklady stať sa významným nástupným turistickým centrom do oblasti Slovenského raja, Slovenského rudohoria a Nízkych Tatier na severojužnom dopravnom prepojení v osi Rožňava - Poprad spájajúcim Maďarskú republiku a Poľskú republiku.

Z prírodných zvláštností mikroregiónu sú zaujímavé – svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa, chránené krajinné oblasti - časť Národného parku Slovenský raj, Slovenské rudohorie s najvyšším vrchom Stolicou a dominujúcim Radzimom, reliéfy Nízkych Tatier so svojou symbolickou Kráľovou hoľou. Nádherná príroda Slovenského raja so svojimi vychádzkovými turistickými trasami a chodníkmi vytvára vhodné podmienky pre pešiu turistiku. Pre návštevníkov je lákavá planina Geravy, milovníci vodných športov si zasa prídu na svoje v rekreačnom stredisku v Dedinkách, kde je možnosť plávania, člnkovania, surfovania. Mikroregión ponúka výborné podmienky pre zimné športy. Je tu veľká ponuka lyžiarskych vlekov, bežeckých a lyžiarskych tratí. Veľa možností poskytuje mikroregión tiež športovým rybárom a poľovníkom. Významným turistickým strediskom je obec Betliar, navštevovaná predovšetkým pre zaujímavé múzeum – pôvodne kaštieľ Andrássyovcov s bohatými zbierkami. Pre návštevníkov je pripravená pestrá ponuka ubytovacích a stravovacích služieb, doplnkových služieb - agroturistika.

Mikroregión Dobšiná je východiskom do zaujímavých turistických oblastí a do vzácnych, na históriu bohatých kultúrnych pamiatok nachádzajúcich sa blízkych lokalitách: Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, jaskyňa Domica, Jasovská jaskyňa, Národný park Muránska planina, hrad Krásna Hôrkamauzóleum v Krásnohorskom Podhradí.

 

Združenie na rozvoj turizmu v mikroregióne Dobšiná

E-mail: mikroregion@dobsina.sk
Web: www.mikroregiondobsina.gemer.org


 


Úvodná stránka