Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamätihodnosti mesta

Evanjelický kostol

Kostol pochádza z roku 1480. Je považovaný za monument a symbol banskej činnosti v okolí Dobšinej. Bol viackrát opravovaný a prestavaný a tak pôvodne gotický kostol nadobudol výzor novogotického kostola. V interiéri sú pozoruhodné stredoveké fresky. Freska na víťaznom oblúku zobrazuje významnú nemeckú sväticu, lekárku, mníšku  a mystičku - Hildegardu von Bingen. Ide o unikát vyobrazenia tejto svätice v podobe fresky v rámci Slovenska. V sakristii je umiestnená pamätná tabuľa s latinským a nemeckým opisom vpádu Turkov. Banícku tradíciu mesta pripomínajú dva obrazy a minerály z dobšinských baní, ktoré sa nachádzajú na oltári.
Možnosť návštevy na základe dohovoru s pánom farárom ev. a v. cirkvi. 
Kontaktná adresa: Dobšiná, Zimná 108, tel. č.: +421 58/7941 305, +421 918 828 348, dobsina@ecav.skradovangdovin@gmail.comhttp://www.ecavdobsina.sk/.

 

Rímsko-katolícky kostol sv. Františka Xaverského

Kostol bol postavený v roku 1792 v barokovo-klasicistickom štýle, na mieste staršej drevenej kaplnky z roku 1746. Ide o jednoloďovú stavbu so segmentovo zakončenom svätyňou, pristavanou sakristiou na severnej strane svätyne a predstavanou vežou na východnej strane. Zaujímavosťou je kríž s odliatou sochou Krista venovaný pamiatke Antona Szuszaia. Autorom tohto diela je Ján Fadrusz.
Možnosť návštevy na základe dohovoru s pánom farárom rímsko-katolíckej cirkvi.
Kontaktná adresa: Dobšiná, Zimná 187, tel. č.: +421 58/7941 201, 0903 247 958, dobsina@fara.skhttp://dobsina.fara.sk/.

 

Radnica mesta

Radnica bola postavená v roku 1870 v neorenesančnom slohu. Ide o dvojpodlažnú stavbu s veľkoryso poňatým interiérom, ktorý osvetľuje presklená strecha. Zaujímavým prvkom je liatinové schodisko na stĺpoch. Na niektorých častiach stien sú zachované pôvodné ornamentálne fresky. Interiér zdobia viaceré historické obrazy. Dominantou je obraz Sklenenej pani z Marón. Dnes je táto budova sídlom mestského úradu.
Kontaktná adresa: Dobšiná, SNP 554, tel. č.: +421 58/7941 319, +421 58/7941 320

 

Reduta

Klasicistická budova z 19. storočia je hodnotným dokladom vývoja architektúry. Možnosť obhliadky exteriéru budovy.
Kontaktná adresa: Dobšiná, SNP 561

 

Bývalá dievčenská škola

V roku 1875 bola založená bývalá dievčenská škola, postavená na mieste staršej budovy nižšieho evanjelického gymnázia, na ktorom študovali významné osobnosti: Pavol Jozef Šafárik, Pavol Dobšinský, Karol Kuzmány, Juraj Palkovič a iní.
Možnosť návštevy po dohode s riaditeľstvom Spojenej školy
Kontaktná adresa: Spojená škola, Zimná 96, Dobšiná, organizačná zložka Gymnázium, SNP 607, Dobšiná, tel. č.:  +421 58/ 7941 278, skola@gymdobs.svcmi.skhttp://gymdobsina.edupage.org/.

 

Dom meštiansky, Zimná 118

Dom meštiansky je prejazdový dom, ktorý bol postavený pravdepodobne ešte v 16. storočí. Dôkazom je suterén a umiestnenie v blízkosti evanjelického kostola. 

 

Dom meštiansky, Zimná 125

Ide o chránený dom meštianskej zástavby na Zimnej ulici č. 125. V 16. storočí tu stál pôvodný kamenno-drevený dom. 

 

Ruffínyiho vila

Pamätná vila v záhrade predstavuje neorenesančnú stavbu z 19. storočia. Má priamy vzťah k osobnosti banského inžiniera Eugena Ruffínyiho, objaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne. 
Možnosť obhliadky exteriéru budovy.
Kontaktná adresa: Dobšiná, Kúpeľná 987.

 

Dom ľudový

Dom ľudový je reprezentačným chráneným domom dobšinskej ľudovej architektúry nachádzajúci sa na Tureckej ulici č. 64. Pochádza z polovice 19. storočia. Ide o drevený, sčasti murovaný objekt s dvoma priestormi a bočným vstupom. Predstavuje obydlie dobšinských Nemcov. 

 

Dedičná štôlňa

Je národnou kultúrnou pamiatkou v oblasti techniky. Začali ju raziť v roku 1851 z údolia Steinseifen. Dĺžka štôlne je 1 872 m. Po ukončení banskej činnosti bolo ústie štôlne v roku 1970 zamurované lomovým kameňom. V súčasnosti je ústie štôlne zdevastované.

 

Pozostatky stavieb vysokých pecí vo Vyšnom Hámri, západné hranice mesta.


 


Úvodná stránka