Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slovenský raj

Slovenský raj a jeho okolie predstavuje jednu z najpríťažlivejších turistických lokalít hornatého Slovenska. Na pomerne malom území upúta množstvom prírodných zvláštností, vzácnou flórou a faunou. Od roku 1988 je územie národným parkom. Turistov priťahujú lúčne planiny, výhľadové vrcholy, ale najmä sprístupnený svet tiesňav, roklín a kaňonov.

Slovenský raj je vhodné miesto na pešiu turistiku a cykloturistiku a ponúka jedinečné prírodné scenérie. Medzi hlavné turistické centrá patrí Čingov, Kláštorisko, Dedinky a Podlesok, odkiaľ je možné podnikať rôzne náročné túry a výlety.

Slovenský raj tvorí jeden z najcennejších komplexov západo - karpatskej kveteny s veľkým bohatstvom druhov. Doposiaľ tu bolo zistených viac ako 4 000 druhov bezstavovcov. Žije tu vyše 2000 druhov motýľov, niektoré sa nevyskytujú nikde inde vo svete. V súčasnosti patrí takmer jedna tretina územia parku do najvyššieho stupňa ochrany.

Novinkou v Slovenskom raji je otvorenie rokliny Kyseľ po 40 rokoch. Vynovený náučný chodník sa volá Kyseľ – Ferrata Horskej záchrannej služby a je sprístupnený formou ferraty, čo je zaistená cesta vybavená istiacimi lanami a železnými stúpačkami. Je dlhý takmer 1,5 kilometra s prevýšením 179 metrov, zaradený je do tretieho stupňa obťažnosti. Viac o Ferrate HZS Kyseľ sa dozviete tu:

http://npslovenskyraj.sopsr.sk/ferrata-hzs-kysel-zakladne-informacie-pre-navstevnikov/

Správa NP Slovenský raj povolila od 1. mája 2016 regulované splavovanie kaňonu Prielom Hornádu. Reagovala tak na veľký záujem verejnosti o túto aktivitu. Keďže daná činnosť predstavuje pre prírodu Slovenského raja aj určitú záťaž a environmentálne riziká, daná aktivita bude limitovaná a vykonávaná pod neustálou kontrolou Správy NP Slovenský raj. Viac o splavovaní Prielomu Hornádu sa dočítate tu:

http://npslovenskyraj.sopsr.sk/splavovanie-prielomu-hornadu-v-np-slovensky-raj/

 

SPRÁVA NÁRODNÉHO PARKU SLOVENSKÝ RAJ
Štefánikovo námestie 9
052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: +421 53/4422 010
Fax: +421 53/4422 026
E-mail: slovraj@sopsr.sk

 

Viac o NP Slovenský raj nájdete na: 

http://www.sopsr.sk/slov-raj/

http://www.sopsr.sk/web/index.php?cl=11207

http://www.slovenskyraj-info.sk/

 


 


Úvodná stránka