Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Športové vyžitie

Športové vyžitie v lete

 

Pešia turistika, cykloturistika a náučné chodníky

Blízke okolie Dobšinej ponúka široký výber turistických ciest do Slovenského raja a Slovenského rudohoria. Najbližšími a ľahko prístupnými navštevovanými miestami v Slovenskom raji je Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenský kaňon, roklina Tiesňavy, Občasný prameň, vyhliadkový vrch Havrania skala, Dedinky, planina Geravy a Zejmarská roklina.

Značené aj neznačené cyklotrasy vedú nádhernou prírodou Slovenského raja, mestom Dobšiná i jej okolím. Jednou zo známych cyklotrás je Hnilecká cyklomagistrála či cyklomagistrála Slovenský kras. Neďaleko Dobšinej sa nachádza náučný chodník Dobšinská Maša a ďalšie chodníky: náučný chodník Slovenský raj - juh, Stopy baníckej slávy v Mlynkoch, Občasný prameň - Havrania skala, Mokrade Hnilca, náučný chodník k Dobšinskej ľadovej jaskyni a iné. Prvý náučný chodník aj pre vozičkárov sa nachádza v Stratenskom kaňone. Sprievodcovský chodník Cez Gačovskú skalu možno absolvovať len v sprievode horských sprievodcov.

 

Turistické trasy v Slovenskom raji nájdete na: 

http://www.slovenskyraj-info.sk/turisticke_trasy.php

http://www.slovenskyraj.sk/chodniky/chodniky.html#bod2

http://www.turistikaonline.sk/index.php?m=11&i=2

 

Cykloturistické trasy v Slovenskom raji nájdete na:

http://www.slovenskyraj.sk/chodniky/chodniky.html

http://www.slovenskyraj-info.sk/cyklo_trasy.php

http://www.slovensky-raj.sk/?spod&kat=6&pod=50

 

 

Ďalšie možnosti

Milovníci vodných športov si prídu na svoje v rekreačnom stredisku Dedinky, kde je možnosť plávania, člnkovania, surfovania.

V Dedinkách je možné povoziť sa na rikši. Jazdu na koni ponúka Ranč pod Ostrou skalou, horský hotel Geravy aj Penzión Ľadová.

V blízkosti Ranča pod Ostrou skalou sa nachádza lanový park Tarzania Ostrá skala.

 

 

Športové vyžitie v zime

 

Zjazdové a bežecké lyžovanie

Okolie mesta ponúka výborné podmienky na zimné športy. Najvýznamnejšie lyžiarske stredisko Slovenského raja SKI Mlynky-Dedinky pozostáva z troch stredísk — Gugel, Biele Vody a Dedinky.  Priamo pod úpätím Kráľovej hole, v údolí medzi Nízkymi Tatrami, Slovenským rajom a Slovenským rudohorím, sa nachádza stredisko SKI Telgárt. K dispozícii je tiež lyžiarske stredisko Július - Vyšná Slaná a SKI Rejdová. Za priaznivých snehových podmienok je k dispozícii areál bežeckého lyžovania Mlynky-Biele Vody so šiestimi upravovanými bežeckými okruhmi a bežecké trate v Stratenej, v časti Dobšinská Ľadová jaskyňa.

Areál bežeckého lyžovania Dobšinská Ľadová Jaskyňa

FINAL_Nahlad_DLJ_mapa_ext-1100x1600.jpgObnovený areál bežeckého lyžovania ponúka okruhovú koncepciu lyžiarskych bežeckých tratí. To znamená, že v rámci hlavného najdlhšieho okruhu sú umiestnené ďalšie okruhy kratších tratí tak, že každá z nich využíva jeho určitú časť. Najdlhšou traťou je 4.5 km trať / okruh. Kratšími sú 2.4, 2.8 a 3.5 km trate / okruhy.

V priestore štartu / cieľa tratí je návštevníkom k dispozícii premostenie či altánok s možnosťou sedenia, odkladania vecí, voskovania lyží a zároveň slúžiaci ako oddychové miesto. Na altánku je umiestnená informačná tabuľa s mapou tratí.

Pridanou hodnotou areálu bežeckých tratí je ich lokalizácia v prekrásnej prírode Slovenského raja. Lyžiarske bežecké trate v Dobšinskej ľadovej Jaskyni využívajú prírodný profil rozšíreného údolia v hornom toku rieky Hnilec vedľa masívu vrchu Duča v bezprostrednej blízkosti vstupu do svetoznámej  Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je  zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Zimná turistika a ľadolezenie 

Značkované turistické trasy sú prístupné nielen v letnom, ale aj v zimnom období. Veľkolepým turistickým zážitkom je zimný prechod Dobšinský kopec - Čuntava - Dobšiná. Milovníkov náročnejších zimných športov poteší ľadolezenie, ktoré je od 1. decembra do 15. marca povolené na hlavných tokoch v roklinách: Suchá Belá, Klášterská roklina, Sokolia dolina a vo vyhradenom areáli Letanovský mlyn.

 

 

 


 


Úvodná stránka